ربات انسان‌نما ملی سورنا 3 آماده رونمایی بین‌المللی می‌شود.

و

و

ربات انسان‌نما ملی سورنا 3 جهت رونمایی بین‌المللی رهسپار مونیخ می‌شود.

ربات سورنا 3 که در 25 آبان 1394 در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، جناب آقای دکتر ستاری رونمایی شد هم‌اکنون جهت نمایش دستاوردهای خود رهسپار نمایشگاه رباتیک و اوتوماسیون AUTOMATICA 2016 می‌شود. این نمایشگاه که هر ساله بیش از 5 هزار نفر بازدید‌کننده از سراسر دنیا دارد میزبان شرکت‌ها و مراکز علمی بزرگ در حوزه اوتوماسیون، رباتیک و ربات‌های خدمت‌رسان است. مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه تهران (CAST) به عنوان مجری پروژه ربات انسان‌نما سورنا 3 از تاریخ 1 الی 4 تیر 1395 با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جهت ارائه آخرین دستوار حوزه رباتیک خود در این نمایشگاه که در شهر مونیخ برگزار می‌گردد، حاضر می‌شود. این مرکز قصد دارد با هدف نمایش آخرین دستاورد خود (ربات انسان‌نما سورنا 3) زمینه لازم برای تجاری‌سازی و همکاری‌های بین‌المللی در زمینه توسعه سورنا و فرصت‌های تجاری آن فراهم کند.

عقیل یوسفی‌کما، مدیر مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته (CAST) و مجری پروژه ربات انسان‌نما سورنا با اشاره به آنکه ساخت ربات‌های انسان‌نما مانند سفر به فضا می‌ماند و به عنوان نماد تکنولوژی و فناوری کشور محسوب می‌شود خاطر نشان کرد که با توجه به تجاربی که در این پروژه کسب شده است و همکاری‌های خوبی که با بخش‌های مختلف اعم از دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی انجام شده است بستر لازم جهت تجاری‌سازی و تولید محصولات جانبی مانند اندام مصنوعی بایو رباتیک وجود دارد. وی خاطر نشان کرد که مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته (CAST) قصد دارد که با حضور در نمایشگاه اوتوماتیکا با شرکت‌های فعال در حوزه رباتیک وارد مذاکره شود و زمینه لازم برای تجاری‌سازی محوصلات سر ریز پروژه را فراهم کند.

لازم به ذکر است که سورنا 3 دارای قد 190 سانتی‌متر و وزنی حدود 98 کیلو‌گرم است که با سرعت 0.7 کیلو‌متر بر ساعت گام بر می‌دارد.