sazeman-gustaresh-va-nosazi_Fixd

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

در برنامه سوم پیش از انقلاب اسلامی، سیاست بر این بود که با اجرای همزمان اصلاحات ارضی و با انتقال سرمایه زمین‌داران، اولین هسته‌های سرمایه‌گذاری صنعتی شکل گیرد. از آن جایی که سرمایه‌داران نوپا با مفاهیم مدیریت صنعتی آشنا نبودند، سازمان مدیریت صنعتي برای جدا کردن مدیریت از مالکیت و بانک توسعه صنعتی برای کمک به منابع مالی و تقویت بنیانهای تشکیل سرمایه ایجاد شدند. در جریان اجرای برنامه سوم ضرورت وجود مؤسسه‌ای توانمند و فراگیر برای توسعه بخش صنعت و تسریع در صنعتی شدن مورد توجه قرار گرفت. لذا در تیرماه 1346 سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تاسیس شد.

tehran-150x150

 دانشگاه تهران

دانشگاه تهران بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی در ایران که در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی تأسیس شد. دانشگاه تهران هم اکنون دارای ۲۵ دانشکده، ۹ پردیس و ۱۱ مرکز پژوهشی است و از استادان مجرب ایرانی در بیشتر رشته‌ها بهره می‌گیرد. این دانشگاه با داشتن ۳۲ هزار دانشجو یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های خاورمیانه می‌باشد. در واقع اگر متغیرهایی چون سابقه و قدمت، تدریس استادان بنام و بلند مرتبه، تحصیل دانشجویان ممتاز، کثرت دانشجویان، استادان و کارکنان، ارزش مدارک‌تحصیلی در کشور و خارج از آن، پیوند و تعامل با دستگاه‌های اجرایی و موسسات و شرکت‌های صنعتی، اداری، اجرایی و…، داشتن کتابخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها غنی و مجهز، تعدد رشته‌ها و دانشکده‌ها و موسسات پیوسته و وابسته، واقع شدن در پایتخت و در مرکز شهر و… را از معیارهای تعیین اعتبار و اهمیت یک دانشگاه برشماریم، بی‌گمان دانشگاه تهران را باید معتبرترین و مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور دانست.

cast2

مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته

مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته (CAST) در سال 1384، و به مدیریت دکتر عقیل یوسفی‌کما، استاد دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، با هدف توسعه ارتباط صنعت با دانشگاه، استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی به منظور رفع معضلات و چالش‌های صنعت و بهبود سیستم‌ها به منظور کسب بازار بیشتر راه‌اندازی گردید. این مرکز با گردآوری مجموعه‌ای از منابع فنی و انسانی، سعی در دستیابی به دانش، روش‌ها و فناوری‌های نوین و نوآورانه و همگامی با مراکز پیشتاز در سطح دنیا دارد. این مجموعه مأموریت خود را بر پوشش حلقه مفقوده پژوهش و تولید در کشور و تمرکز بر رویکرد محصول محور از یک سو، و مهندسی و چگونگی توسعه سرمایه‌گذاری تکنولوژیکی در راستای تکمیل و یا ارتقا زنجیره‌های تولید در حوزه‌های هدف و توسعه همکاری‌های مشترک با دیگر نهادها به منظور افزایش توانمندی علمی، فنی و مدیریتی از سوی دیگر متمرکز نموده است. کارنامه این مرکز در طول فعالیت هایش تا به امروز، خود شاهدی بر این مدعاست.